2018 28th Annual Old Santee Canal Fine Arts Exhibition

Old Santee Canal Park Interpretive Center, MoncksCrner, SC

HOME PAGE

Sept 1, 2018 through September 9, 2018

Hosted by The Berkeley Artists Guild, Santee Cooper and the Old Santee Canal Park Staff.

This year’s Exhibition was held in the Interpretive Center of the Old Santee Canal Park in Moncks Corner, SC.  It attracted 48 of the top artists from the coastal and midlands of South Carolina making it a “must see” in the lowcountry.  They presented a total of 98 entries in one or more of the six categories: watercolor, oil, mixed media, pencil and graphics,  pastel, and acrylic. Artists must live in or own property in South Carolina and be 18 years old or older to qualify to participate.

This year’s judge was Michel McNinch, who is one of 10 artists currently working in the newly opened Stormwater Studios in Columbia, SC.  For more information about Michel and to see her art work, go to www.michelmcninch.com.

Click below for viewing and printing :

2018 Old Santee Canal Fine Arts Exhibition Winner’s List

2018 Old Santee Canal Fine Arts Exhibition – Judge’s Comments

The following list contains the three parts of our traditional Reception Brochure for you to view and print.  It is designed to fold a standard 8 1/2 x 11 sheet of paper in half.  The first two listed are two pages that can be printed front and back.

– 2018 Awards Color Brochure

2018 Santee Show sponsors and all entries by category

2018 Santee Show Awards

PHOTOS OF WINNING ENTRIES AND RECEPTION

BEST OF SHOW

Best of Show – Pamela Corwin, “The Sweetness of Life”

 

WATERCOLOR

1st Place – Bob Graham, “The Soul Has No Eyes”

2nd Place – Paula Robertson, “Tears For My Brothers and Sisters”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3rd Place – Louise James, “Bloomer’s Cove”

Honorable Mention – Janet Rogers, “Waiting…”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Honorable Mention – Dorothy Shromoff, “A Garden of History and Beauty”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OIL

1st Place- -Christine Crosby, “Soaring”

2nd Place – Tom Curtis,                “Misty Morning”

 

 

 

 

 

 

 

 

3rd place – Jan Dalton, “My Domain”It’s Not Just Black and White “It’s Complicated”

Honorable Mention – Horace Nobles, “Evening Light”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Honorable Mention – Jimmie Livingston, “Sugar Pea Tendril'”

Honorable Mention – Elliott West, “Blue Boy”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MIXED MEDIA

1st Place – Lorraine Bryant, “The Bugs”

2nd Place – Meyriel Edge,   “The Edge of Olfus”

 

 

 

 

 

 

 

 

3rd Place – Ruth Griebe, “Busy Bee”

Honorable Mention – Belle Anderson,   “Turtle Garden”

 

 

 

 

 

 

 

 

PENCIL AND GRAPHICS

1st Place – Bob Graham, “The Cow Puncher, Long Days Short Pay”

2nd Place – Christopher Kyle, “Sisters”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3rd Place – Tysheem Gadson, “Early Bird”

Honorable Mention – Willis Sanders,    “Love Power”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PASTEL

1st Place – Catherine Townsend, “Dawn at Cypress Gardens”

2nd Place – Beth Williams, “Subtle Reflections”

 

 

 

 

 

 

 

3rd Place – Tom Curtis, “Coast Guard Rescue”

Honorable Mention – Mary Brigman, “Paddling”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ACRYLIC

1st Place – Gary Smith, “All The Marbles”

2nd Place – Barbara Greaux, “Octopus’s Garden”

 

 

 

 

 

 

3rd Place – Richard F Rose, “Protective Mother”

Honorable Mention – Elizabeth Bliss, “Bluebird Paradise”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RECEPTION

Enjoying the Evening

Meeting the Artist

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Refreshments

Drinks

 

 

 

 

 

 

 

 

Waiting the
for the Ceremony to Start

 

 

 

 

 

 

Awards Ceremony